Co kraj to obyczaj – to powiedzenie sprawdza się doskonale także w sferze kulinarnej. Różnorodność kultur i ich tradycje przekładają się na zwyczaje panujące w kuchni, a to pozwala na poznawanie danych składników bazowych w wielu odsłonach. Ryba, którą przygotowujemy w Polsce najczęściej przybiera formę smażoną z dodatkiem soli i pieprzu. Jak przygotowuje się dania rybne w innych państwach?
Tajlandia słynie z kotlecików rybnych, które są bardzo łatwe w przygotowaniu: drobno posiekaną rybę, jajko oraz przyprawy takie jak czosnek, sól, pieprz, skórka otarta z cytryny i sos sojowy miesza się do połączenia składników. Uformowane kotleciki wystarczy smażyć po kilka minut z każdej strony i gotowe!
W Ameryce Południowej popularne jest za to ceviche – peruwiańska potrawa narodowa, którą serwuje się w gorące dni. Ceviche jest rodzajem sałatki podawanej z batatami, sałatą lub gotowaną kukurydzą. Do jej przygotowania używa się ryb morskich: łososia, tuńczyka czy dorsza. Na czym polega fenomen tego dania? W miseczce powinny znaleźć się cytrusy, ostre warzywa, słodkie owoce i… Ryba gotowana na zimno, czyli taka marynowana w soku z pomarańczy lub cytryny, który lekko ścina mięso.
Skandynawowie zajadają się gravlaxem (przepis znajdziecie w zakładce Kulinarne inspiracje na naszej stronie). To łosoś peklowany – kiedyś rybę zakopywano w morskim piasku, dziś natomiast wystarczy do tego tylko sól wymieszana z koperkiem, cukrem, skórką cytrynową i pieprzem. 😉 Łososia natartego taką mieszanką wkłada się do naczynia na 1 do 3 dni i obraca co około 12 godzin. Podaje się go w formie cienkich plasterków na pieczywie.
Fani orientalnych smaków powinni spróbować kadegree – brytyjsko-indyjskiej wariacji na temat curry z rybą. Ta potrawka z ryby wędzonej z imbirem, curry i kurkumą to podobno wspomnienie żołnierzy armii brytyjskiej, którzy tęsknili za smakami poznanymi podczas stacjonowania w Indiach.
Warzywny bulion, zioła, sól, pieprz… Brzmi całkiem zwyczajnie, prawda? Do tradycyjnego bulionu Szkoci zdecydowali się dodać białe wino i w takim towarzystwie duszą filet z łososia. Przepis na tweed kettle, bo tak nazywa się ta potrawa, powstał już w XIX wieku, ale do dziś cieszy się dużą popularnością.
Uniwersalna i smaczna ryba, jaką jest łosoś, daje ogromne pole do popisu w kuchni, a kulinarnych inspiracji na jego wykorzystanie nie brakuje. Doskonale odnajduje się w przepisach z całego świata i pod każdą postacią zaskarbia kubki smakowe. Słowem: Jurajski to morze możliwości!