Jak wygląda proces hodowli łososia?
Zastanawiacie się, jak wygląda proces hodowli Łososia Jurajskiego? Z chęcią opowiemy o wszystkim krok po kroku.
Cała historia rozpoczyna się po dostarczeniu ikry do naszej wylęgarni. Na wcześniej zdezynfekowanych i przygotowanych tacach inkubuje się małe łososie. Tam pomagamy przy wykluwaniu się larw. Następnie maluchy dojrzewają aż do zresorbowania 95% woreczka żółtkowego. Opuszczając wylęgarnie, ważą ok. 0.2 grama.
Narybek o danej masie przenoszony jest do basenów, w których uczy się pływać i pobierać pokarm. Można to nazwać naszym łososiowym przedszkolem. Wraz ze wzrostem narybku podaje się mu pokarm o coraz większej średnicy. Dbamy, aby w tym procesie każda z ryb miała możliwość wejścia w żer.
Ktoś może zastanawiać się, czy w basenie mogą być odtworzone naturalne warunki do życia łososi. W naszej hodowli symulujemy obieg wody, im dojrzalsze są ryby, tym silniejszy przepływ jest ustawiany. Odzwierciedlane są również zmieniające się pory roku, chociażby zima – poprzez częściowe zaciemnienie zbiorników i obniżenie temperatury wody.
Po osiągnięciu kolejnych przedziałów wagowych ryby są przenoszone do coraz większych basenów, by mogły w komfortowych warunkach dorastać. Wraz ze zwiększającym się prądem ryby spalają tłuszcz tkankowy i rozwijają mięśnie. Stopniowo przyzwyczajane są również do życia w wodzie słonej.
W końcowym transferze ryby o masie ok. 100 gramów trafiają do największych zbiorników, w których zasolenie wody stosowanej w hodowli to 16–18‰. Tam ryby dojrzewają do osiągnięcia ostatecznej masy. Za pomocą pompy są przenoszone do ubojni i w dalszym procesie zostają transportowane do naszych dystrybutorów, a stamtąd prosto do sklepów!
Cały proces jest zgodny z wysokimi standardami ASC oraz z poszanowaniem dobrostanu zwierząt.