Jak usmażyć Łososia Jurajskiego?
Tyle ile istnieje amatorów tej różowej ryby tyle też jest sposobów na jego przygotowanie. Każdy może znaleźć swoją metodę, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Mięso łososia jest bardziej delikatne niż mięsa na przykład ssaków. Żeby go nie przesuszyć i utrzymać jego soczystość, nie można trzymać go za długo na patelni. Najlepiej zacząć od strony skóry i smażyć go na niej dłużej niż od strony mięsa. W ten sposób możemy zachować pożądaną teksturę i zarazem chrupiącą skórkę.
Dobrym pomysłem jest wybranie tłuszczu do smażenia z wysokim punktem dymienia. Czym jest punkt dymienia? Jest to najniższa temperatura, w jakiej dana substancja zaczyna wydzielać dym, na przykład dla masła jest to około 130 stopni Celsjusza a dla rafinowanego oleju kokosowego 200.
Oleje z wysokim punktem dymienia można rozgrzać do wyższej temperatury, a co za tym idzie, skrócić czas smażenia bez charakterystycznego smaku spalenizny. Takim tłuszczem jest między innymi rafinowany olej rzepakowy z progiem 240 stopni. Krótki czas smażenia zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu w mięso.
Podsumowując, staramy się smażyć łososia krótko (ok. 5 min zależnie od kawałka), aby nie stracić jego walorów najlepiej na wcześniej rozgrzanym tłuszczu odpornym na wysokie temperatury.