Jak poprawnie mrozić Łososia Jurajskiego?
Rzadsze zakupy to mniej stresu, więcej czasu i mniej sklepowych kolejek. Niestety to także dłuższy czas przechowywania produktów spożywczych. Jeśli mamy już dobry plan i wiemy co chcemy kupić, musimy prawidłowo zadbać o produkty krótkoterminowe. Jak należy poprawnie zamrozić produkt oraz ile czasu można go przechowywać w zamrażarce? Śpieszymy z odpowiedziami.
Chude ryby mrożone można przechowywać dłużej niż ryby tłuste. Te pierwsze nie powinny w zamrażarce leżeć dłużej niż 6 miesięcy, natomiast ryby tłuste maksymalnie 2 miesiące. Łosoś Jurajski należy do ryb tłustych, więc jego przechowywanie powinno trwać maksymalnie 2 miesiące.
Zanim jednak wsadzimy rybę do zamrażalnika, należy ją odpowiednio do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy pozbyć się łusek. Następnie trzeba umyć rybę dokładnie pod bieżącą zimną wodą oraz osuszyć ręcznikiem papierowym. Następnie delikatnie usunąć pozostałe ości oraz przygotować porcje ryby zgodnie z planem ich późniejszego podania.
Ważnym elementem mrożenia ryby jest dobór odpowiedniego opakowania, które nie będzie pozwalało na przejście jej zapachu na inne produkty przetrzymywane w tej samej komorze. W sprzedaży można znaleźć wiele pojemników i woreczków z przeznaczeniem do mrożenia. Jeśli jednak nie mam tego typu rozwiązań pod ręką, wystarczy zwykła folia spożywcza. 2-3 krotne zawinięcie produktu skutecznie odseparuje produkt od środowiska zamrażarki.
Nie zapomnijmy o odpowiednim opisaniu porcji markerem lub kartką zawiniętą pod ostatnią warstwę folii spożywczej. Pamiętajmy też, że produkty poddane procesowi mrożenia nie powinny być wkładane do zamrażarki ponownie. Im niższa temperatura mrożenia, tym lepsza jego jakość. Starajmy się, by produkt mroził się możliwie jak najszybciej, a rozmrażał jak najdłużej. Dzięki temu różnice w konsystencji i smaku produktu będą praktycznie niezauważalne.