„Blady” Łosoś Jurajski czyli od czego zależy kolor mięsa łososia…
Niekiedy docierają do nas informacje , że Łosoś Jurajski , który został zakupiony w sklepie nie do końca ma intensywny łososiowy kolor, jak ten na naszych zdjęciach….
Cóż… Może tak być i nie jest to nic nadzwyczajnego…
Dlaczego niekiedy mięso ma bledszą barwę aniżeli łososie jurajskie pokazywane na zdjęciach?
Łosos Jurajski jest karmiony ściśle wyselekcjonowaną karmą, spełniającą wymogi prestiżowego certyfikatu ASC. Karma ta, oprócz białka wyłącznie zwierząt morskich posiada w swym składzie naturalny barwnik panaferd, który barwi mięso ryb.
Łososie Jurajskie jak wszystkie inne żywe organizmy , w różnym stopniu przyswajają składniki zawarte w pożywieniu. Młodsza ryba, ze względu na swój wiek, ogólnie mniej „przyjęła” barwnika aniżeli osobniki dojrzałe ważące 3-4 kg, ponieważ czas jej żywienia jest krótszy…
Więc jeśli kupujecie młodsze Łososie Jurajskie w wadze ok 1,5-2 kg ich mięso może mieć mniej intensywny kolor i jest to właściwe dla hodowli opartej na naturalnej karmie. Warto zauważyć, że wartość odżywcza ryby się nie zmienia, a wielu dietetyków wręcz poleca spożywanie młodszych osobników.
Dziko żyjące łososie także mają charakterystyczną czerwoną barwę mięsa. One też nie produkują tego barwnika ale przyjmują go z naturalnym pokarmem, który stanowią małe skorupiaki. Charakterystyczna czerwona barwa ugotowanych homarów czy krewetek jest właśnie wynikiem zawartości wspomnianego barwnika w pancerzu. U żywych organizmów molekuły barwnika tworzą związki z molekułami białka, co jest przyczyną, dlaczego żywe raki i homary mają lekko szaro-niebieskawy kolor. Dopiero poprzez gotowanie następuje rozpad tych związków i na talerz dostajemy czerwone skorupiaki . I tu idziemy dalej, ponieważ nawet skorupiaki same nie produkują barwnika, tylko otrzymują go poprzez odżywianie się mikroskopijnymi glonami.