Składniki odżywcze w Łososiu Jurajskim
Ryby posiadają pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę D, ale również szereg składników mineralnych. Włączając ryby do naszej codziennej diety, dostarczamy naszemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze do prawidłowego funkcjonowania oraz z powodzeniem mogą zastąpić mięso w naszym jadłospisie!
Łosoś Jurajski jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz wielu witamin, takich jak A, D i E, a także składników mineralnych: potasu, wapnia, fosforu i mikroelementów, żelaza, kobaltu, manganu, miedzi, cynku, jodu, fluoru.
Łosoś Jurajski zawiera około 1,8 g kwasów omega-3 na 100 g ryby, co stanowi bardzo wysoki wskaźnik względem innych gatunków.
Ryby dostarczają wiele składników odżywczych, które często w naszej diecie bywają deficytowe. Mowa tu na przykład o witaminie D, której 90% naszego zapotrzebowania jest pokrywane przez syntezę zachodzącą w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Łosoś Jurajski jako jeden z niewielu produktów spożywczych, stanowi dobre źródło witaminy D. Zawartość witaminy D w naszym łososiu wynosi 13 mcg/100 g. Zjedzenie 100 g świeżego łososia pozwoli na pokrycie dziennego zapotrzebowania na ten składnik w 73 do 87%, w zależności od pochodzenia ryby.
Łosoś jurajski zawiera również znaczne ilości selenu – w 100 g świeżej ryby znajduje się od 24 do 36 µg pierwiastka, co pokrywa od 44 do 66% dziennego zapotrzebowania na ten składnik dla osoby dorosłej.