O “jurajskości” łososia słów kilka
Choć krąży wiele mitów dotyczących łososia, w rzeczywistości nie ma ostrych kłów, wielkiego ogona i nie poluje on na mamuty 🙂 Postanowiliśmy przybliżyć Wam kilka faktów, by obalić mity dotyczące “jurajskiego pochodzenia” naszego łososia.
Łosoś jest rybą, która rozmnaża się w wodzie słodkiej, ale żyje w słonej. Łosoś Jurajski pływa w wodzie geotermalnej, której zasolenie wynosi 14 promili. Wiek wody, w której nasz Łosoś Jurajski żyje przez większość życia, szacowany jest na 150 mln lat! Wiek wody szacuje się więc na okres jury i stąd pochodzi nazwa naszego łososia.
Woda z okresu jury
Wspomnianą wodę pozyskujemy z głębokości 1225 metrów. Śmiało możemy powiedzieć, że jest krystalicznie czysta, ale to nie koniec jej walorów. Woda z odwiertu jest także bogata w minerały i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, takich jak dioksyny, metale ciężkie, drobiny plastiku i inne toksyny, którymi ludzie zanieczyszczają morza i oceany.To woda, która ma rewelacyjne parametry biologiczne i fizykochemiczne. Brak pasożytów, wirusów i bakterii zapewnia naszym łososiom zdrowie. W warunkach, które panują w naszych basenach, nie ma konieczności stosowania żadnych leków ani antybiotyków. Takie praktyki niestety stosowane są nawet prewencyjnie w komercyjnych hodowlach, które hodują łososia w basenach rozlokowanych w wodach morskich.
Jednym z wielu zagrożeń, które czyhają na ryby hodowane w tradycyjnych warunkach jest styczność z wszą morską. Ten mięsożerny pasożyt żeruje na ciele ryby, uszkadzając je i kalecząc. Powoduje także przekrwienia w mięsie ryby. Łosoś Jurajski nie zna tego zagrożenia, dlatego jedząc rybę z naszej hodowli możecie być pewni co do jakości mięsa, które spożywacie.